
Trump 80%-os vámot javasol Kínára a kereskedelmi tárgyalások előtt
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, legújabb nyilatkozataiban a Kínából importált termékekre kivetett vámok csökkentésére tett javaslatot. Ez a lépés a két ország közötti kereskedelmi háború de-eszkalálására tett törekvések részeként értelmezhető. Pénteken Trump a közösségi médián keresztül azt írta: „80%-os vám Kínára tűnik helyesnek”, ezzel jelezve, hogy a közelgő svájci kereskedelmi tárgyalások előtt nyitott a vámok mérséklésére. Kína külügyminiszter-helyettese, Hua Chunying is bizakodóan nyilatkozott a találkozók előtt, hangsúlyozva, hogy Peking „teljes bizalommal” bír kereskedelmi problémáik kezelésében az Egyesült Államokkal.
Az áprilisi hónap óta Trump 145%-os vámot vetett ki a Kínából érkező termékekre, ami jelentős hatással volt a pénzpiacokra és a két ország közötti kereskedelmi forgalomra. Pénteken nyilvánosságra hozott hivatalos adatok szerint Kína exportja az Egyesült Államokba több mint 20%-kal csökkent az előző évhez képest. Ugyanakkor Kína összes exportja az előzetes várakozásokhoz képest 8,1%-kal nőtt. Dan Wang, az Eurasia Group politikai kockázatokat elemző cég munkatársa a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy mind Washingtonban, mind Pekingben egyre növekvő gazdasági nyomás alatt állnak a döntéshozók. Wang szerint a közelmúlt jelzései arra utalnak, hogy a felek között egyfajta tranzakcionális de-eszkalációs folyamat indult el.
Az előző héten bejelentett kereskedelmi tárgyalások fontos első lépésnek számítanak a feszültségek enyhítésére, azonban az elemzők figyelmeztettek arra, hogy ezek a tárgyalások valószínűleg hosszadalmas folyamatot fognak jelenteni. Stephen Olson, egy korábbi amerikai kereskedelmi tárgyaló megjegyezte, hogy az Egyesült Államok és Kína közötti rendszerszintű feszültségeket nem lehet rövid időn belül megoldani. Az esetleges vámcsökkentések, amelyeket e találkozó eredményeként várnak, valószínűleg „kismértékűek” lesznek.
Az elsődleges tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere, valamint He Lifeng, Kína miniszterelnök-helyettese vezetik. Olson hozzátette, hogy „mindenki felismeri, hogy bármilyen végső megállapodás eléréséhez mindkét elnök aktív közreműködése szükséges.” Egy másik kereskedelmi szakértő, Eswar Prasad, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábbi Kína-igazgatója elmondta, hogy még ha Trump új vámjait eltörlik is, a két ország között számos komoly probléma továbbra is fennáll. „Reális cél a magas kétoldalú vámok mérséklése, de ez még mindig magas vámkorlátokat és különféle egyéb korlátozásokat hagyna érvényben” – tette hozzá Prasad.
Trump pénteken a közösségi médiában felszólította Kínát, hogy „nyissa meg piacát” az Egyesült Államok előtt. Kiemelte, hogy a vámcsökkentés mértéke „Scott B-re” van bízva. Csütörtöki nyilatkozatában azt is megjegyezte, hogy várhatóan „nagyon barátságos” találkozóra kerül sor. A kínai és amerikai tárgyalások mindössze két nappal azután kezdődnek, hogy az Egyesült Királyság volt az első ország, amely vámmegállapodást kötött a Trump-adminisztrációval. Az Egyesült Államok beleegyezett abba, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadót, valamint vámmentesen engedi be az acél- és alumíniumtermékeket az országba, cserébe új hozzáférést biztosítva az amerikai marhahúshoz és más exporttermékekhez.
A világ országaiban egyre többen igyekeznek hasonló megállapodásokat kötni, mielőtt a következő hónapban a magas amerikai importvámok életbe lépnek. Trump áprilisban bejelentette, hogy „visszacsatolt vámokat” vezet be számos ország ellen, de ezt követően 90 napra felfüggesztette azokat, hogy lehetőséget adjon a kormányoknak a tárgyalások lebonyolítására. Az Egyesült Államokban működő vállalkozások, például az Idaho állambeli Wild Rye, amely női kültéri ruházatot gyárt, szintén figyelemmel kísérik a svájci eseményeket. A cég vezérigazgatója, Cassie Abel elmondta, hogy a vámok jelentősen megemelték a termékek szállítási költségeit, hozzátéve, hogy egy 700 000 dolláros rendelés most 1,2 millió fontot kóstál a vámok miatt, szemben a korábbi 200 000 fonttal. Abel megjegyezte, hogy most üzletének egy részét szeretné értékesíteni, hogy készpénzt tudjon előteremteni. A közelgő tárgyalások tehát nemcsak a két ország viszonyát, hanem a globális kereskedelmi környezetet is jelentős mértékben befolyásolhatják.

