Hírek,  Magazin

Szakértők vitatják a dire farkas visszahozatalának állítását

A Time Magazin legfrissebb számának címlapján egy gyönyörű, hófehér farkas látható, amely mellett a cím is figyelemfelkeltő: a szörnyfarkas visszatéréséről számolnak be. Ez a faj, amely már kihalt, leginkább a Trónok harca című sorozatban betöltött fiktív szerepéről ismert, de több mint 10 ezer évvel ezelőtt valóban létezett, amikor az amerikai kontinensen kóborolt. A Colossal Biosciences nevű cég áll a hírek mögött, amely bejelentette, hogy ügyes genetikai mérnökséggel és ősi DNS-sel három szörnyfarkas kölyköt tenyésztettek, ezzel próbálva „visszahozni” a fajt. A fiatal farkasok, akiket Romulusnak, Remusnak és Khalésinek neveztek el, valóban lenyűgöző technológiai áttörést képviselnek, de független szakértők szerint valójában nem igazi szörnyfarkasok. Philip Seddon, az új-zélandi Otago Egyetem zoológusa elmagyarázta, hogy ezek az állatok „genetikailag módosított szürke farkasok”.

A Colossal korábban bejelentette, hogy hasonló, csúcstechnológiás genetikai technikákat kíván alkalmazni más kihalt állatok, például a gyapjas mamut és a tasmán tigris visszahozatalára is. Ugyanakkor a szakértők felhívták a figyelmet a Time címlapján szereplő farkas és a jégkorszakban élő szörnyfarkas közötti fontos biológiai különbségekre. Nic Rawlence paleogenetikus, szintén az Otago Egyetem munkatársa elmondta, hogy az ősi szörnyfarkas DNS, amelyet fosszíliákból nyertek ki, túl sérült és degradálódott ahhoz, hogy biológiailag másolni vagy klónozni lehessen. „Az ősi DNS olyan, mintha friss DNS-t egy 500 fokos sütőbe tennénk éjszakára,” mondta Rawlence a BBC Newsnak. „A végeredmény töredezett, mint a szilánkok és a por. Újra lehet építeni, de nem elég jó ahhoz, hogy bármi mást is csináljunk vele.”

A csapat végül új szintetikus biológiai technológiát alkalmazott, amelynek során az ősi DNS-t felhasználva azonosították a létfontosságú kód szegmenseket, amelyeket egy élő állat biológiai tervébe, jelen esetben egy szürke farkasba szerettek volna beleírni. „Tehát amit a Colossal létrehozott, az egy szürke farkas, de van néhány szörnyfarkasra jellemző tulajdonsága, például nagyobb koponya és fehér szőr,” mondta Rawlence. „Ez egy hibrid.”

Dr. Beth Shapiro, a Colossal Biosciences biológusa szerint ez a teljesítmény valóban a kihalás visszafordítását jelenti, amelyet úgy írt le, mint az állatok újraalkotását azonos tulajdonságokkal. „A szürke farkas a legközelebbi élő rokon a szörnyfarkashoz – genetikailag nagyon hasonlóak – ezért a szörnyfarkas jellemzőkhez vezető DNS-szekvenciákat céloztuk meg, majd módosítottuk a szürke farkas sejtjeit… aztán klónoztuk ezeket a sejteket és létrehoztuk a szörnyfarkasainkat.” Rawlence azonban kiemelte, hogy a szörnyfarkasok és a szürke farkasok közötti eltérés 2,5 és 6 millió év között alakult ki. „Teljesen más nemzetségbe tartozik, mint a szürke farkasok,” mondta. „A Colossal összehasonlította a szörnyfarkas és a szürke farkas genómját, és körülbelül 19 ezer génből 20 változtatás 14 génben tette lehetővé számukra a szörnyfarkas létrehozását.”

A módosított embriókat házi kutyák béranyákba ültették. A Time cikkéből kiderül, hogy mindhárom farkas tervezett császármetszéssel jött a világra, hogy minimalizálják a szövődmények kockázatát. A Colossal, amely januárban 10 milliárd dollárra volt értékelve, egy 2000 hektáros, titkos helyszínen tartja a farkasokat az észak-amerikai területen. A kölykök bizonyára sok ember szörnyfarkasokról alkotott képéhez hasonlítanak, és a történet globális figyelmet kapott. De miért fontos ez a tudományos megkülönböztetés? „Mert a kihalás örökre szól,” mondta Rawlence a BBC Newsnak. „Ha nincs kihalás, hogyan tanulhatunk a hibáinkból? Az a üzenet most, hogy elpusztíthatjuk a környezetet, és az állatok kihalhatnak, de vissza tudjuk hozni őket?”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g9ejy3gdvo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük