
Örményország küzdelme a Kaukázus Silicon Valley-jének megteremtéséért
Örményországban a technológiai oktatás már fiatal korban elkezdődik. Jereván, az ország fővárosának külvárosában található egy tipikus háromszintes állami iskola, ahol a kilencéves Slavik büszkén mutatja be találmányát: egy dobozt, amely három LED fényt tartalmaz. A tanár, Maria, aki 21 éves tech oktató, elmondja, hogy Slavik megtanulta, hogyan irányítsa ezt az eszközt, és elsajátította a programozási nyelvet is. „Látható, hogy a kódot ő írta” – mondja Maria, miközben a diákok körülötte lelkesen mutogatják saját találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon projekteket. A 14 éves Eric és Narek például egy okos üvegház modellt mutatnak be, amely a hőmérsékletet figyeli és automatikusan vezérli a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. Az egyiptomi Arakel, aki 11 éves, egy kartonból készült házmodellt tart a kezében, amelynek az egyik része a tetőn található, míg a másik egy motor. „Ezzel megkönnyítettem anyukám dolgát. Amikor esik az eső, a kötél a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak” – magyarázza büszkén.
Ezek a fiatal feltalálók az Armath program keretében tanulnak, amely 2014-ben indult és mára 650 Armath labor működik az ország iskoláiban. Az Armath, amely angolul „gyökér”-t jelent, egy üzleti szervezet, az Összeszorított Technológiai Vállalkozások Szövetsége (UATE) kezdeményezésére jött létre, amely több mint 200 magas technológiai örmény céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója elmondja, hogy a céljuk, hogy Örményország technológiai központtá váljon, amely értékeket teremt az ország számára és a világ számára egyaránt. Jelenleg körülbelül 4000 technológiai vállalat működik Örményországban, és Karapetyan hangsúlyozza, hogy az Armath program a leg sikeresebb köz- és magánszféra közötti partnerség az országban.
A program keretében a magánszektor által gyűjtött tőke felhasználásával iskolákat látogatnak meg, és Armath laborokat alapítanak, míg a kormány, az oktatási minisztérium éves 2 millió dolláros költségvetést biztosít az oktatók fizetésére. Jelenleg több mint 600 oktató és 17 000 aktív diák vesz részt a programban. Karapetyan célja, hogy évente 5000 legtehetségesebb fiatal döntse el, hogy mérnök lesz.
Örményország, amely szárazföldi ország, 2,7 millió lakosával a legkisebb a Dél-Kaukázus térségében, és a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal évtizedek óta zárt határokkal rendelkezik a megoldatlan területi viták miatt. A szomszédokkal ellentétben Örményország nem rendelkezik természeti erőforrásokkal vagy tengeri hozzáféréssel, de a szovjet időszak alatt a matematika és a számítástechnika központja volt. 1956-ban megalapították Jerevánban a Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Ma az ország ezt az örökséget kihasználva törekszik arra, hogy a Kaukázus technológiai központjává váljon. Már eddig is voltak sikerek: a Picsart, egy mesterséges intelligencia által vezérelt fotó- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás, 2011-ben indult Örményországban, és ma a cég értéke 1,5 milliárd dollárra becsülhető.
A kritikus tényező Örményország technológiai fejlődésében a globális diaszpóra, amelynek körülbelül 75%-a a világon él. Ez a közösség fontos kapcsolatokat biztosít, különösen az amerikai technológiai iparban. Az Egyesült Államokban körülbelül 1,6 millió örmény származású ember él, főleg Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programigazgatója, amely egy kockázati tőkealap cég, elmondja, hogy az örmény vállalkozók segítésével foglalkoznak, hogy beindítsák működésüket az Egyesült Államokban. „Ha megnézi az Egyesült Államok 500 legnagyobb cégét, biztosan talál legalább egy vagy két örményt a vezetésben” – mondja Khachikyan.
Az Örményországban működő technológiai ökoszisztéma a 2022-es orosz-ukrán háború következtében váratlan fellendülésen ment keresztül, amikor több ezer orosz IT szakember hagyta el az országát, és sokan Örményországban telepedtek le. Az Nvidia, az amerikai chipgyártó óriás, szintén Örményországba helyezte át orosz irodáját. Vasily, egy orosz IT tanácsadó, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondja, hogy az ország barátságos volt az oroszokkal, hogy segítsen nekik az alkalmazkodásban. Jelenleg az orosz IT közösség Örményországban 5000-8000 főre tehető. Ez a bevándorlás kulcsszerepet játszik az ország technológiai szektorának fejlesztésében, különösen az adatfeldolgozás, kiberbiztonság és pénzügyi technológiák területén.
Összességében Örményország tech szektora iránti optimizmus továbbra is magas. Khachikyan úgy véli, hogy a szektor robbanásszerű növekedés előtt áll. Az ország technológiai jövője tehát ígéretes, és a fiatalok már most is aktívan hozzájárulnak a fejlődéshez.

