
Női űrhajósok biztonságban visszatértek a Földre a Blue Origin küldetés után
Katy Perry, a világhírű popénekes, és még öt másik nő sikeresen tért vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával az űrbe utaztak. Az úton Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, és a CBS bemondója, Gayle King is, aki elmondta, hogy a repülés egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer magasra, azaz 62 mérföldre emelkedett a Föld felszíne felett, átlépve az űr nemzetközileg elismert határvonalát, és néhány pillanatra súlytalanságot tapasztalva.
A fedélzeten többek között Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen polgári jogi aktivista és Kerianne Flynn filmproducer is helyet kapott. A New Shepard rakéta a nyugat-texasi indítóhelyről indult el helyi idő szerint 08:30-kor (14:30 GMT), és a kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakétafokozat szintén visszatért Texasba. A kapszulában örömujjongás hallatszott, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy felvegye őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kiszállt. „Nagyon büszke vagyok erre a csapatra” – mondta könnyekkel a szemében. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és meg tudtuk nézni a Holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt” – mondta, hozzátéve, hogy ez nem az volt, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.”
Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet, és felemelt egy margarétát az ég felé – a lánya neve is Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot szánni a földre, csak értékelni egy másodpercig” – mondta. A legutolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott, és kiáltotta: „Elmentem az űrbe.”
A földön egy hírességekből álló nézőközönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőtérből beszélve elmondta: „Nem is gondoltam, hogy ennyire érzelmes lesz, nehéz elmondani. Tele vagyok adrenalinnal, és itt állok.” „Bármi, amire álmodsz, elérhető számunkra, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokért – és egy nap talán közöttük lehetsz” – tette hozzá. Oprah Winfrey is beszélt barátjáról, Gayle Kingről, és elárulta, hogy ő egy ideges utazó. „Amikor repülünk, ő tényleg egy másik ember ölében ül a legkisebb turbulenciánál is. Valódi félelme van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez az ő félelmeinek legyőzése” – mondta.
A 60 évvel ezelőtti Szovjetunió űrhajósát, Valentina Tereshkovát követően ez volt az első all-female űrutazás, ami azt mutatja, hogy a nők jelentős hozzájárulásai ellenére a történelem során nem volt másik hasonló küldetés. A űrutazás ipara még mindig gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás fontos, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Azonban egyes kritikák hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a professzionális űrhajósok küldetései tudományos kutatásokkal foglalkoznak, az emberiség javára.
A Blue Origin, amelyet Jeff Bezos alapított 2000-ben, célja, hogy a jövőben is folytassa a turizmust az űrben, miközben hosszú távú űrinfrastruktúrát fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszálló rendszereket. A New Shepard rakéta teljesen újrahasználható, és a rakétafokozat a repülés után függőleges landolást végez a kilövő padon, csökkentve ezzel az általános költségeket. Az űrhajósoknak átfogó képzéseket kell teljesíteniük a konkrét szerepeikhez, és a Blue Origin azt állítja, hogy az utasokat két napos képzés keretében oktatják, amely a fizikai felkészítésre, a vészhelyzeti protokollokra és a súlytalanság biztonsági intézkedéseire összpontosít.
A űrutazás előretörése egy sor kritikát is kiváltott, amelyek a környezetvédelmi hatásokra és az exkluzivitásra összpontosítottak. A támogatók szerint azonban a magáncégek felgyorsítják az innovációt, és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. A jövőben a Blue Origin és más hasonló vállalatok szerepe kulcsfontosságú lehet az űrutazás demokratizálásában, de ahogy a repülések száma növekszik, úgy a környezeti hatások is egyre jobban aggasztóvá válhatnak.

