Hírek,  Tech

Melyik időjárás-előrejelzőben bízhatunk?

Február hónap folyamán Észak-Queensland, Ausztrália területén hat hónapnyi eső zúdult a lakosokra, ami sokak számára álmatlan éjszakákat eredményezett. Az emberek rettegtek attól, hogy milyen mértékű áradásra és károkra ébrednek majd. Különösen Andrew Brown, a kiberbiztonsági oktató és amatőr időjárás-előrejelző tapasztalhatta meg ezt, aki a Wally’s Weather nevű Facebook-oldal mögött áll, amely már 107 ezer követővel és 24 millió havi megtekintéssel büszkélkedhet. Az oldalon az időjárásról posztol, különös figyelmet szentelve Queensland trópusi állapotának időjárási viszonyaira. A rekordot döntő áradások idején, amikor 400 embernek kellett elhagynia otthonát, Brown folyamatosan frissítette követőit, még éjszaka is felkelt, hogy tájékoztassa őket, mivel úgy érezte, hogy ez a kötelezettsége és felelőssége a közönsége iránt. Amikor észrevette, hogy a radaron öt órányi folyamatos eső közeledik, még a munkahelyéről is korábban távozott, hogy értesítse nemcsak Facebook-követőit, hanem főnökeit, kollégáit, feleségét és felnőtt gyermekeit is.

Brown Townsville városában él, amely az esős, forró és párás nedves évszakról ismert, januártól márciusig. „Az emberek tudni szeretnék, mi történik, mert ha esetleg elmegy az áram, az internetkapcsolatuk általában még fennáll. Ezek a rendszerek híresek arról, hogy éjszaka ütik fel a fejüket, amikor nem lehet látni, mi történik, így valóban úgy érzi az ember, hogy a közönség szeme és füle” – mondja Brown. Az ő aktív és elkötelezett Facebook-közönsége jól mutatja, hogy a közszolgáltatásokhoz való viszony megváltozott: az Egyesült Államokban a felnőttek 20%-a szerez információt a hírekről és az időjárásról a közösségi médiából, a Pew Research Center szerint. Az emberek ugyanolyan figyelmet fordítanak a Facebook-influenszerekre, mint a hagyományos újságírókra, sőt, a Reuters Institute és az Oxfordi Egyetem kutatása szerint akár többet is, mint a mainstream médiára a YouTube-on, Instagramon vagy TikTokon.

Daniel Angus professzor, a Queenslandi Technológiai Egyetem Digitális Média Kutatóközpontjának igazgatója, amikor Brisbane-ben a trópusi Alfred ciklon által okozott heves esőzés és áradás közepette találta magát, inkább az Ausztrál Meteorológiai Szolgálat hivatalos tanácsát követte, mivel úgy véli, hogy ők nyújtják a legpontosabb előrejelzéseket és figyelmeztetéseket. Angus professzor elismeri a meteorológiai influenszerek, mint Brown Wally’s Weather-je iránti növekvő érdeklődést, amely részben a mainstream média és a kormányzati források iránti bizalmatlanságból fakad. „A meteorológiai influenszerek népszerűsége különösen a vidéki és regionális területeken emelkedett, mivel rendkívül lokalizált, valós idejű frissítéseket nyújtanak, amelyeket a hagyományos média gyakran figyelmen kívül hagy” – mondja Angus professzor.

Bár a meteorológiai influenszerek hitelessége növekszik, Angus professzor figyelmeztet, hogy hajlamosak a pánikkeltésre, ami miatt kritikákat is kapnak. Például a Townsville-i Higgins Storm Chasing nevű társaság 2018-ban éppen azzal vádolták őket, hogy történelmi esőzéseket és áradásokat jósoltak, amelyek végül nem következtek be. Az influenszerek gyakran nem felelnek meg a hagyományos meteorológiai szolgáltatások által támasztott követelményeknek, ami félreértésekhez és a téves információk terjedéséhez vezethet. A forrást felügyelő hatóságok, mint az Ausztrál Meteorológiai Szolgálat, sokkal óvatosabbak a figyelmeztetések kiadásában, mivel egy-két hamis riasztás után a közönség elveszítheti a bizalmát.

Andrew Brown, aki önállóan tanulta meg a meteorológiát, informatikai mesterdiplomával rendelkezik, és számos egyéb technológiai képesítéssel is büszkélkedhet. Három éve bevezetett egy előfizetéses rendszert, hogy fedezni tudja a költségeit, miközben a fejlett mesterséges intelligencia lehetővé teszi számára, hogy pontosabban elemezze az adatokat és kommunikáljon követőivel. Brown szeretne több időt szentelni a Wally’s Weather-nek, de elmondása szerint ezt még várnia kell. Nem kívánja, hogy az oldal arca legyen, ami eddig sikerült is elkerülnie, hiszen szereti, ha az utcán járva ismeretlenül maradhat. „Néha hallom az embereket beszélni az oldalról, és fogalmuk sincs, hogy ott állok mellettük. Ez mind hozzájárul a szórakozáshoz” – mondja Brown.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cql6vgwyv4xo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük