
Fizetési nap: 1,2 millió embert érintenek a banki leállások
Az Egyesült Királyságban körülbelül 1,2 millió embert érintett a banki szolgáltatások leállása, amely a hónap végén, a fizetési napok egyikén történt. A részletek a Lloyds, TSB, Nationwide és HSBC bankok által Dame Meg Hilliernek, a Közös Pénzügyi Bizottság elnökének írt levelekből derültek ki. A bizottság vizsgálatot folytat az esemény kapcsán, amely 2023. február 28-án történt. Az HSBC arról is beszámolt, hogy aznap az ügyfelek átlagosan két órát vártak, hogy elérjék az online ügyfélszolgálat csapatát, miközben a szokásos várakozási idő öt perc. A bankok a leveleiken keresztül tájékoztatták Hilliert, hogy kártalanították az érintett ügyfeleket, és vázolták, mit tesznek a hasonló problémák megelőzése érdekében a jövőben.
A Lloyds Banking Group ügyfeleit érintette a legnagyobb mértékben a februári leállás, hiszen körülbelül 700 000 ember, aki a Lloyds, Halifax, Bank of Scotland és MBNA ügyfele, nem tudott első próbálkozásra bejelentkezni a fiókjába. Ron van Kemenade, a bank csoportos operatív igazgatója azonban azt állította, hogy ez nem minősül leállásnak, mivel a zűrzavar ideje alatt ötmillió sikeres bejelentkezés történt. Ennek ellenére a bank azt közölte, hogy javítani fogja a bejelentkezési infrastruktúráját és a monitorozó rendszereit a történtek után.
A bankok leveleiből kiderült, hogy körülbelül 250 000 TSB ügyfél, 196 255 Nationwide ügyfél és 60 000 HSBC ügyfél tapasztalt zűrzavart aznap reggel. A bankok eddig összesen több mint 114 000 font kártérítést fizettek ki az ügyfeleknek, a Nationwide bank a legnagyobb összeget, 84 341 fontot utalt. Mindezek mellett a bankok kijelentették, hogy nem találtak bizonyítékot arra, hogy a zűrzavar alatt megnövekedett volna a csalások száma, és azt is hozzátették, hogy nem voltak jelei annak, hogy a leállások gyakrabban fordultak volna elő bizonyos időpontokban, például a fizetési napokon, mint más időszakokban.
A fizetési napon történt leállás nem volt az egyetlen IT probléma, amellyel a banki szektor szembesült. Márciusban kiderült, hogy kilenc jelentős bank és építőipari társaság az Egyesült Királyságban az elmúlt két évben összesen legalább 803 órás technikai leállásokkal szembesült, ami 33 napnak felel meg. A Pénzügyi Bizottság – amely a banki IT hibák hatását vizsgálta – arra kötelezte a Barclays, HSBC, Lloyds, Nationwide, Santander, NatWest, Danske Bank, Bank of Ireland és Allied Irish Bank intézményeket, hogy szolgáltassák az adatokat. A jelentés arra is kitért, hogy a Barclays akár 12,5 millió font kártérítést is fizethet a januári leállás miatt, amely a fizetési napon érintette az ügyfeleit.
A szakértők, köztük Patrick Burgess a BCS, a Chartered Institute for IT képviseletében, valamint Shilpa Doreswamy, a GFT, a pénzügyi szektor digitális átalakulásáért felelős vállalat igazgatója, azt nyilatkozták, hogy a legutóbbi leállások rávilágítanak a bankok elavult infrastruktúrájára és a hibás IT rendszerek problémáira. Doreswamy a BBC-nek csütörtökön elmondta, hogy a fizetési napon történt leállások „nem csupán a szerencsétlen időzítés következményei”, hanem előrelátható, megelőzhető események. Hozzátette, hogy a bankoknak szükségük van a beruházásokra az IT modernizálásához, hogy megakadályozzák az ügyfélbizalom csökkenését.
Ha a bankok nem tesznek lépéseket a leállások vagy az ügyfelek frusztrációjának csökkentésére, különösen a nagy keresletű időszakokban, akkor kockára tehetik a hírnevüket és elveszíthetik ügyfeleiket. „Amikor az ügyfelek nem tudják hozzáférni a bérükhöz, nem tudják kifizetni a számláikat, vagy nem tudják működtetni az üzleteiket, a hatás nem csupán pénzügyi, hanem mélyen személyes is” – tette hozzá Doreswamy.

