
Finnország harca az európai startup vezető szerepért
A finn fővárosban, Helsinkiben egy izgalmas építkezés zajlik, amely új irányvonalat képvisel az európai startupok világában. A város szívében található Maria 01 nevű co-working és eseményközpont bővítése már elkezdődött, és a tervek szerint ez lesz a legnagyobb startup campus Európában. Jelenleg a Maria 01 már így is jelentős helyet foglal el a startup ökoszisztémában, hiszen az eddigi létesítményekben körülbelül 240 startup működik, amelyek a Helsinki történelmi kórházának egykori épületeiben találhatók. A kórház a 19. században nyílt meg, és a pestisbetegséggel foglalkozott, ma viszont a helyszín a legújabb egészségtechnológiai, mesterséges intelligencia, kiberbiztonság, játékfejlesztés és védelmi technológiákat fejlesztő cégeké.
Sarita Runeberg, a Maria 01 vezérigazgatója hangsúlyozza, hogy a közösség a projekt középpontjában áll. Az elképzelés lényege, hogy a vállalkozók és befektetők találkozzanak, kapcsolatokat építsenek és különböző forrásokat találjanak a vállalkozásaik növekedéséhez. Az irodahelyiségek mellett számos extra kényelmi szolgáltatás is várja az ott dolgozókat, mint például biliárd, asztali foci, futó- és jéghideg fürdő klubok, valamint a finn kultúrához híven szauna is található a komplexumban. Runeberg nevetve mondja, hogy „nem lehetnénk igazi startup központ, ha nem lenne saját szaunánk!”
A nordikus országokban már régóta elterjedtek a technológiai cégek számára kialakított co-working terek, de a Maria 01 a legnagyobb a régióban. A központ nonprofit szervezetként működik, amelyet részben Helsinki városa támogat, több mint 6 millió eurót fektetve abba, hogy a startupok fejlődését segítse. Runeberg optimista, hogy a három új épület elkészültével 2028-ra valóban Európa legnagyobb startup campusává válik, hiszen a terület nagysága 50 000 négyzetméterrel fog gyarapodni.
A központban már most is több mint 1 milliárd eurónyi tőkét sikerült összegyűjteniük a jelenlegi és korábbi tagoknak, ami a finn startupok korai szakaszú finanszírozásának körülbelül 40%-át jelenti. Ruben Byron, egy belga társalapító, aki felhőszolgáltatásokat nyújt mesterséges intelligencia fejlesztőknek, elmondja, hogy a Maria 01 segítségével sikerült bővítenie a csapatát, amely már körülbelül 40 főre nőtt a korábban használt közös irodai helyiségekből.
A finn startup ökoszisztéma az utóbbi két évtizedben egyre inkább hírnevet szerzett. A kis nordikus ország, amelynek lakossága körülbelül 5,6 millió, már 12 unicorn céget adott a világnak, melyek értéke meghaladja az egy milliárd dollárt. Ezek között található az Oura, a Supercell, a Rovio és a Wolt is. A Startup Blink globális indexe tavaly a 7. legjobbnak minősítette Finnország startup ökoszisztémáját Nyugat-Európában, míg a világ rangsorában a 14. helyen állt.
Finnország kormánya, amely 2023-ban lépett hatalomra, elkötelezett amellett, hogy az országot a dinamikus startup és növekedési vállalatok ökoszisztémájának vezetőjévé tegye. Marjo Ilmari, a Business Finland startup szolgáltatások csapatának vezetője hangsúlyozza, hogy a cél nem csupán a rangsorok javítása, hanem egy olyan környezet megteremtése, ahol a forradalmi startupok valódi globális kihívásokkal tudnak foglalkozni. Az ügynökség 2024-re már 112 millió eurót fektetett startupokba, ami 30%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
Finnország egyre inkább vonzza a globális tehetségeket is, különböző programokat kínálva, hogy a nemzetközi alapítók könnyen elindíthassák vállalkozásaikat. A Business Finland támogatáscsomagjai, amelyek tanácsadást és pénzügyi támogatást nyújtanak, vonzóvá tették az országot a külföldi vállalkozók számára. A finn életmód és társadalmi tényezők, mint a jó közérzet, ingyenes oktatás, és a támogatott egészségügyi ellátás, szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy az ország egyre népszerűbb célponttá váljon az új vállalkozások számára.
Bár a Finnország startup ökoszisztémája dinamikusan fejlődik, a szakértők szerint még mindig vannak kihívások, amelyeket le kell küzdeniük. A közelmúltban bevezetett adóemelések és a szigorodó állampolgársági követelmények mind arra utalnak, hogy a kormányzatnak folyamatosan újragondolnia kell a vállalkozásbarát politikáit. A Helsinki központjában működő startupok vezetői, mint Jack Parker, optimisták a jövőt illetően, de figyelmeztetnek, hogy a közösség szoros kapcsolatai és a „kisvárosi” érzés megőrzése érdekében fontos, hogy a fejlődés mellett is megmaradjanak a személyes kapcsolatok. Az elkövetkező években tehát sok izgalmas kihívás és lehetőség vár Finnországra a startup világában.

