
Elton John keményen bírálja a kormányt az AI szerzői jogi tervei miatt
Sir Elton John, a világhírű zenész, nemrégiben kifejezte mély csalódottságát a brit kormány döntéseivel kapcsolatban, amelyeket „abszolút veszteseknek” nevezett. A zenész szerint a kormány tervei, amelyek mentesítik a technológiai cégeket a szerzői jogi törvények alól, súlyosan sértik a művészek jogait. Elton John a BBC „Sunday with Laura Kuenssberg” című műsorában nyilatkozott, és elmondta, hogy ha a kormány tényleg megvalósítja azt, hogy az AI cégek ingyen használhatják a művészek tartalmát, akkor az „lopás, nagyszabású tolvajlás” lenne. A brit kormány a héten elutasította a Lordok Házának javaslatait, amelyek arra kötelezték volna az AI cégeket, hogy nyilvánosan tüntessék fel, milyen anyagokat használnak programjaik fejlesztéséhez.
A kormány szóvivője kijelentette, hogy „nincs szükség” a szerzői jogi törvények megváltoztatására, amíg nem biztosak abban, hogy azok kedveznek a kreatoroknak. A generatív AI programok hatalmas mennyiségű adatból, például szövegekből, képekből és zenékből tanulnak, hogy új tartalmakat hozzanak létre, amelyek mintha ember által készültek volna. Sir Elton John hangsúlyozta, hogy a fiatal művészek számára ez különösen veszélyes, mivel „nincs elég forrásuk, hogy harcoljanak a nagy technológiai cégek ellen”. Azt is hozzátette, hogy „bűncselekmény” az, ami történik, és hogy rendkívül árulónak érzi magát.
A Lordok Háza a héten 147 szavazattal döntött arról, hogy módosítja az Adat (Használat és Hozzáférés) törvényt, amely átláthatósági követelményeket vezetett volna be, hogy biztosítsák a szerzői jog birtokosainak engedélyét a munkáik felhasználásához. Azonban a Képviselőház szerdán elutasította ezt a módosítást, ami azt jelenti, hogy a törvényjavaslat továbbra is ingadozni fog a két ház között, amíg nem születik egyetértés. Sir Elton figyelmeztetett arra, hogy a kormány „megfosztja a fiatalokat az örökségüktől és a jövedelmüktől”, és úgy vélte, hogy a kormány „abszolút vesztes”, amiért így cselekszik.
A zenész a miniszterelnököt, Sir Keir Starmer-t, arra szólította fel, hogy „ébredjen fel”, és a Technológiai Titkárt, Peter Kyle-t, „kicsit moronnak” nevezte. Kifejezte, hogy ha a kormány nem változtat a tervein, akkor kész bírósághoz fordulni, mondván: „Minden lépésnél harcolni fogunk”. James Graham drámaíró, aki Sir Elton mellett állt, elmondta, hogy a miniszterek „tudják, milyen értéke van a kreativitásnak… de ami frusztráló, az a közöny vagy az a hajlandóság, hogy hagyják, hogy a Szilícium-völgyi tech cégek mindent megkapjanak”.
A brit zeneipar vezérigazgatója, Tom Kiehl, a BBC-nek nyilatkozva azt mondta, hogy a kormány „a szakadék szélén áll”, amikor a brit zeneipart „áldozati bárányként” ajánlja fel az amerikai tech óriásoknak. Hozzátette, hogy a miniszterelnök „nem árulhatja el” a következő generáció énekeseit, dalszerzőit és zenészeit, és nem engedheti, hogy a tehetségüket „szétzúzzák” azzal, hogy a lélektelen AI robotok kifosszák a munkájukat.
A Lordok Házában tartott szavazás előtt Sir Elton több mint 400 brit zenésszel, íróval és művésszel együtt aláírt egy levelet, amelyben a miniszterelnököt arra kérték, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket úgy, hogy védelmet nyújtson a művészeknek az mesterséges intelligenciával szemben. Paul McCartney, a Beatles énekese, aki szintén aláírta a levelet, korábban a BBC-nek nyilatkozva figyelmeztetett arra, hogy az AI „vadnyugati” helyzetet teremthet, ahol a művészek szerzői jogai nincsenek megfelelően védve.
A kormány szóvivője elmondta, hogy célja, hogy a brit kreatív ipar és az AI cégek „virágozzanak”, ezért konzultációs csomagokat dolgoznak ki, amelyek remélhetőleg mindkét szektornak kedveznek. Hozzátették, hogy „elengedhetetlen”, hogy a kormány foglalkozzon a javaslatokra érkezett válaszokkal, és hogy „most kell megalapozni a következő lépéseket”. Az elkövetkező időszakban jelentést fognak közzétenni, amely gazdasági hatásvizsgálatot is tartalmaz, és feltérképezi a vita minden oldalát.

