Gazdaság,  Hírek

Célkeresztben a Target: Trump vámok hatására megugrottak az eladások

A Target, az Egyesült Államok egyik legnagyobb kiskereskedelmi lánca, jelentősen csökkentette éves elvárásait, miután a vállalat értékesítései drámai mértékben, 5,7%-kal estek vissza az április végéig tartó három hónapban. A cég vezetősége a visszaesést egy „nagyon kihívásokkal teli környezetnek” tulajdonítja, amelyet részben a kereskedelmi vámok bevezetése okozott. A helyzetet tovább súlyosbította, hogy a Target korábban bejelentette, hogy megszünteti a sokszínűségi, egyenlőségi és befogadási (DEI) célkitűzéseit, ami miatt komoly kritikák kereszttüzébe került.

Brian Cornell, a Target vezérigazgatója elmondta, hogy a cég jövőbeli áremelési döntései attól függenek, hogy milyen mértékben tudják csökkenteni a Kínától való függőségüket, és mennyire tudják növelni az Egyesült Államokban beszerzett termékek arányát. Jelenleg a Target termékeinek jelentős része, beleértve a háztartási bútorokat és szépségápolási termékeket, Kínából érkezik. Noha az arány 2017-ben még 60% volt, mára 30%-ra csökkent, de a magas importvámok hatásait még mindig nehéz kezelni.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, aki a Fehér Házba való visszatérte óta számos országra kivetett vámokat, azt remélte, hogy politikája ösztönözni fogja az amerikai gyártást és munkahelyeket teremt. Ugyanakkor közgazdászok figyelmeztettek arra, hogy ez a lépés magasabb árakat eredményezhet a vásárlók számára. Bár az Egyesült Államok és Kína megállapodott a vámok csökkentéséről a két ország közötti kereskedelemben, az Egyesült Államok által kivetett vámok Kínából érkező árukra még mindig magasabbak, mint korábban, jelenleg 30%-os szinten állnak.

Rick Gomez, a Target kereskedelmi igazgatója, bejelentette, hogy a vállalat tárgyalásokat folytat beszállítóival, és bővíteni kívánja a beszállítói kört Kínán kívül is. Ezen kívül az rendelési időpontok és mennyiségek módosításán is dolgoznak, hogy minimalizálják a vámokból eredő többletköltségeket. A Walmart, a Target legnagyobb versenytársa, a közelmúltban bejelentette, hogy áremelésre kényszerül a vámok miatt, ami Trump reakcióját is kiváltotta; az elnök arra figyelmeztette a Walmartot, hogy inkább vállalja a vámok terheit, mint hogy ezeket a költségeket a vásárlókra hárítsa.

A Target most azt prognosztizálja, hogy az éves értékesítései alacsony egyszámjegyű csökkenést mutatnak, míg korábban 1%-os növekedést vártak. Januárban a Target bejelentette, hogy megszünteti DEI célkitűzéseit, amelyet a Trump-adminisztráció ellenállása követett. Ennek következményeként számos nagyvállalat visszavágta a hasonló kezdeményezéseit. A Target ellen idén egy részvényesi csoport, a floridai Riviera Beach Police Pension Fund vezetésével pert indított, amelyben azzal vádolták meg a céget, hogy megtévesztette őket a DEI politikáihoz kapcsolódó kockázatok eltitkolásával.

A kereslet csökkenését súlyosbította a Target üzleteiben kapható LGBTQ+ termékekkel kapcsolatos tavalyi negatív visszajelzés, ami nemcsak a cég értékesítését, hanem a részvényárát is csökkentette, és bojkottokat eredményezett. Cornell elmondta, hogy a DEI irányelvek visszavonásának szerepe volt az első negyedévi teljesítményben, de nem tudta pontosan meghatározni ennek a hatását.

A Target helyzete tehát nemcsak a kereskedelmi vámtarifák miatt vált bonyolulttá, hanem a társadalmi és politikai feszültségek is hozzájárultak a cég nehéz helyzetéhez. Az amerikai kiskereskedelmi szektor jövője tehát kérdéses, és nemcsak a gazdasági tényezőktől, hanem a társadalmi elvárások alakulásától is függ.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c30885gj1leo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük