Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyság kész anyagi áldozatot hozni az EU védelmi programjaihoz való hozzáférésért

A brit kormány elkötelezte magát amellett, hogy támogatja a brit vállalatokat az Európai Unió védelmi kiadási programjaiban való részvételhez, amelyek értéke több száz milliárd font. John Healey védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a brit kormány hajlandó megfizetni a részvétel költségeit, de szeretné, ha beleszólása lenne a programokba, miközben megőrzi a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket. Healey ígérete szerint az ukrajnai támogatásra fordított pénz háromnegyede brit cégeknél fog landolni. Az Európai Bizottság tisztviselői azonban jelezték, hogy a brit cégeket kizárhatják a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a játékért”.

Ahogy a második világháború végeztével a 80. évforduló emlékei elhalványulnak, a világ figyelme a jövő lehetséges konfliktusaira összpontosul. A keleti orosz agresszió és az Egyesült Államok csökkenő érdeklődése a nyugati országok védelme iránt egyaránt sürgetővé tette a katonai szükségletek felmérését Európában. 2023 márciusában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy 800 milliárd euró (kb. 680 milliárd font) összegű forrást kívánnak összegyűjteni az európai védelem megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében. A brit vállalatok szeretnének részt venni ebben a költésben, és a védelmi óriás, a BAE Systems, már most is bővíti munkanapjait, valamint átalakítja beszállítói láncait.

A BBC ritka lehetőséget kapott, hogy betekintést nyerjen a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, ahol naponta több ezer, az ukrán ellenálláshoz szükséges 155 mm-es gránátot gyártanak. A gyár jelenleg 24 órás működéssel dolgozik, és az új beszállítói láncok, amelyek több robbanóanyagot és hajtóanyagot biztosítanak hazai forrásból, lehetővé teszik, hogy a gyár, a dél-walesi testvérlétesítménnyel együtt, az elkövetkező öt évben akár 16-szorosára növelje termelését – nyilatkozta Steve Cardew, a BAE lőszerekért felelős vezetője. „Világosan látható, hogy hosszú időszakra van szükség a készletek feltöltésére és újbóli beszerzésére” – tette hozzá. A gyár új gépeket épít Washingtonban, valamint egy új töltőlétesítményt Dél-Walesben, hogy növelje a lőszergyártó kapacitását. „Alapvetően több gyártási kapacitásról van szó, és arról, hogy erősítjük a beszállítói láncunkat, így a robbanóanyagokat és a hajtóanyagokat itt, az Egyesült Királyságban szerezzük be, ahol nagyobb kontrollunk van felettük” – mondta Cardew.

A BAE Systems az elmúlt öt évben 15 000 új munkavállalót vett fel, és 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. Healey hangsúlyozta, hogy az Ukrajnában szerzett tapasztalatok jótékony hatással lesznek a brit gazdaságra. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel egyidejűleg támogatni fogjuk a brit üzleti szektort” – mondta. A brit kormány már meg is határozta, hogy a védelmi kiadásokat 2027-re a GDP 2,3%-ról 2,5%-ra emeli, az ehhez szükséges 6 milliárd fontot pedig a nemzetközi segélyezési költségvetésből vonják el. Azonban a védelmi szakértők szerint valószínűbb, hogy a pénz jelentős része alapinfrastruktúrára fog elmenni, nem pedig új fegyverekre.

Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományokért felelős igazgatója úgy véli, hogy a brit kormány elsődleges prioritása a védelmi hiányosságok feltöltése és az alapok javítása lesz. Ez magában foglalja a kiképzésre és toborzásra, valamint a nagy infrastrukturális beruházásokra és lakhatási feltételekre fordított kiadásokat, mielőtt egyáltalán a harckocsik és repülőgépek kérdése szóba kerülne. A háborúk költségesek, emberi és pénzügyi szempontból egyaránt. A brit kormány adóssága a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. Azonban ha védelmi kiadásokra van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy az érintett országokkal való részvétel előnyei megérik a költségeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp3q50p7820o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük