Hírek,  Tech

Az AI-t elutasító emberek

Sabine Zetteler, egy londoni kommunikációs ügynökség vezetője, határozottan ellenzi a mesterséges intelligencia (AI) használatát, mivel nem látja annak értékét. Zetteler kifejtette, hogy nem érti, miért kellene olyan tartalmat olvasnia, amit nem emberek írtak. „Olvastam egy nagyon találó mondatot, ami úgy hangzott, hogy ‘miért is érdekelne, hogy olvassak valamit, amit valaki nem volt hajlandó megírni’. Ez egy erőteljes kijelentés, és teljesen egyetértek vele” – mondta. Az ügynökség körülbelül 10 fős csapattal dolgozik, akik közül többen teljes munkaidőben, míg mások részmunkaidőben alkalmazottak. Zetteler számára fontos, hogy a munkájában ne a gépek, hanem az emberek szerepeljenek, és elmondása szerint a mesterséges intelligencia elterjedése nem csupán a munkahelyek számának csökkenését jelenti, hanem a kreativitás, a szenvedély és a kapcsolatok elvesztését is.

Az AI terjedése a ChatGPT 2022-es megjelenésével indult be igazán, és azóta a szolgáltatás népszerűsége robbanásszerűen növekedett, havi több mint ötmilliárd látogatással. Ezzel együtt azonban felmerült a kérdés, hogy az AI rendszerek működtetése mennyi energiát igényel. A Goldman Sachs egy jelentése szerint egy ChatGPT lekérdezés körülbelül tízszer annyi energiát használ, mint egy Google keresés, ami sokakat kényelmetlenül érint. Zetteler elmondta, hogy bár tisztában van az AI által nyújtott társadalmi előnyökkel, aggályosnak tartja a technológia széleskörű hatásait. „Örülök, hogy az AI létezik a vak emberek számára, ha ezzel cikkeket tudnak fordítani, és minden, ami valóban hasznos. De általánosságban úgy érzem, hogy hosszú távon nem fog nekünk jót tenni” – fogalmazott.

Florence Achery, a Yoga Retreats & More tulajdonosa, szintén elutasítja az AI használatát, mivel úgy véli, hogy az ellentmond a vállalkozása filozófiájának, amely a humán kapcsolatokra épít. Achery megjegyezte, hogy az AI működtetése óriási energiafelhasználással jár, és sokan nincsenek tudatában ennek a környezeti hatásnak. Zettelerhez hasonlóan ő is úgy érzi, hogy a mesterséges intelligencia csak a személyes kapcsolatok rovására megy, és a vállalkozása szempontjából értéktelenné válik.

Mások, mint például Sierra Hansen Seattle-ből, szintén ellenzik az AI használatát, mivel úgy vélik, hogy az csökkenti a problémamegoldó képességünket. Hansen szerint az embereknek kritikai gondolkodásra van szükségük, és ha a mesterséges intelligencia elvégzi helyettük a gondolkodást, az hosszú távon káros hatással lesz a társadalomra. „Ha zenét akarok hallgatni, nem szükséges, hogy az AI készítse el számomra a tökéletes punk rock albumot” – mondta.

Az AI-val szembeni ellenállás azonban nem mindenki számára lehetséges. Jackie Adams, aki digitális marketing területen dolgozik, kezdetben szintén elutasította a mesterséges intelligencia használatát, mivel környezeti okai voltak, és úgy érezte, hogy ez lustaságot jelent. Azonban amikor a munkatársai elkezdték alkalmazni az AI-t, Adams kénytelen volt követni őket, mivel költségcsökkentést kértek tőle. „Akkor már nem volt választásom” – mondta, hozzátéve, hogy az AI használata már nem tűnik neki lustaságnak, hanem inkább a munkája javításának eszközeként tekint rá.

A filozófus James Brusseau, aki az AI etikájára specializálódott, úgy véli, hogy az AI használata elkerülhetetlenné vált. „Ha tudni akarjuk, hogy egy döntést miért hoztak, szükség van az emberekre. De ha ez nem érdekel minket, akkor valószínűleg használni fogjuk az AI-t” – mondta. Brusseau szerint a jövőben az emberi döntéshozatali folyamatokat megőrzik bizonyos területeken, de sok más, mint például az időjárás-előrejelzés, valószínűleg az AI-ra fog támaszkodni.

Adams elfogadta az AI használatát a munkájában, de a technológia növekvő hatása miatt aggasztóan érzi magát. „Még a Google kereséseknél is AI összegzéseket találunk, és ez már azt az érzést kelti, hogy nincs kontrollunk. Hogyan tudom mindezt kikapcsolni? Egyre inkább eluralkodik rajtunk” – fejezte ki aggályait. Az AI világában való eligibilitás kérdése tehát nem csupán a technológia előnyeiről szól, hanem arról is, hogy miként tudjuk megőrizni emberi értékeinket a gépek uralta jövőben.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15q5qzdjqxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük