Hírek,  Tech

A Pegasus kémprogram gyártóját 167 millió dollárra büntették a WhatsApp feltöréséért

Az izraeli NSO Group, amely a hírhedt Pegasus kémprogram mögött áll, közel 167 millió dolláros (kb. 125 millió font) kártérítést köteles fizetni a WhatsApp-nak, miután a cég 2019-ben 1400 személyt hackelt meg. A Pegasus egy rendkívül veszélyes szoftver, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, és képes hozzáférni többek között az emberek mikrofonjához és kamerájához. Az NSO Groupot azzal vádolják, hogy lehetőséget biztosított autoriter rezsimek számára, hogy figyelemmel kísérjék újságírókat, aktivistákat, sőt politikai személyiségeket is. A WhatsApp tulajdonosa, a Meta szerint ez a döntés „az illegális kémprogramok fejlesztése és használata elleni első győzelem”.

Az NSO Group nyilatkozata szerint alaposan meg fogják vizsgálni a bírósági ítélet részleteit, és megfelelő jogi lépéseket fontolgatnak, beleértve a további eljárásokat és fellebbezést is. Ez az első alkalom, hogy egy kémprogram fejlesztőjét felelősségre vonják azért, mert kihasználta az okostelefon platformok gyengeségeit. Az NSO Group álláspontja szerint a technológiájukat kizárólag súlyos bűnözők és terroristák ellen tervezték. Ugyanakkor számos vád érkezett, miszerint bizonyos országok ezt a technológiát arra használták, hogy bárkit megcélozzanak, akit nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartanak.

A Pegasus kémprogram körüli botrány 2021-ben robbant ki, amikor kiszivárgott egy 50 000 telefonszámot tartalmazó lista, amely a hackelés gyanújával érintett áldozatok adatait tartalmazta. Ebből a listából a globális média politikai vezetők, államfők, üzletemberek, aktivisták és arab királyi családtagok telefonszámait is azonosította, köztük több mint 180 újságíróét. A kanadai Citizen Lab nyomozócsoport szerint a Pegasus kémprogram megfertőzte a Downing Street és a Külügyminisztérium tisztviselőinek készülékeit is. További prominens személyek, akiket feltételezhetően megfigyeltek, között van Emmanuel Macron francia elnök, valamint Jamal Khashoggi hozzátartozói, aki a szaúdi kormány kritikusa volt, és akit 2018 októberében meggyilkoltak a szaúdi konzulátuson Isztambulban.

A bíróság döntése alapján az NSO Groupnak további 444 000 dollárt is meg kell fizetnie a Meta számára kártérítésként. Ezen kártérítések a hatéves jogi csata után születtek meg az amerikai közösségi média óriás és az izraeli megfigyelő cég között. A Meta közleménye szerint „a zsűri döntése, amely az NSO-t kártérítésre kötelezi, kritikus elrettentő tényező a rosszindulatú ipar számára illegális cselekedeteik ellen, amelyek amerikai cégek ellen irányulnak”. Az NSO Group viszont hangsúlyozta, hogy technológiájuk kulcsszerepet játszik a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és hogy azt felelősségteljesen alkalmazzák az arra felhatalmazott kormányzati ügynökségek.

A WhatsApp sikerének következményeként az NSO Group előtt újabb jogi lépések lehetősége nyílik meg más technológiai óriások részéről, akiknek platformjait a Pegasus kémprogram célozta meg. A bírósági döntés nemcsak a WhatsApp, hanem az egész technológiai közösség számára fontos precedent teremtett, amely megmutatja, hogy a kémprogramokkal való visszaélés nem maradhat következmények nélkül. Ahogy a technológiai világ folyamatosan fejlődik, úgy a jogi kereteknek is lépést kell tartaniuk a kihívásokkal, amelyeket az ilyen típusú szoftverek használnak az emberek magánéletének megsértésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c77n76kzmz4o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük