Gazdaság,  Hírek

Mennyire előnyös az Egyesült Királyság kereskedelmi megállapodása Amerikának?

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, nemrégiben bejelentette, hogy széleskörű importadókat vezet be a világ különböző országaiból érkező termékekre. E lépés célja az amerikai kereskedelmi kapcsolatok helyreállítása volt. Az Egyesült Királysággal kötött új kereskedelmi megállapodás egyfajta betekintést nyújt arra, hogy milyen típusú egyezményeket szeretne Trump világszerte létrehozni. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság eddig még korlátozott részleteket osztott meg az új kereskedelmi megállapodásról, amelyen a munkálatok továbbra is folynak. Azonban azok, akik arra számítanak, hogy a Fehér Ház jelentősen csökkenti a vámokat vagy komoly engedményeket nyer el külföldön, valószínűleg csalódni fognak.

A csütörtökön bemutatott keret szerint a Trump által bejelentett 10%-os importadó a legtöbb brit termékre továbbra is érvényben marad. A tervek többsége lényegében azt jelentette, hogy a Fehér Ház beleegyezett néhány importadó csökkentésébe, amelyet stratégiai szektorokra, például az autókra és az acélra vetettek ki. Cserébe a Fehér Ház azt állította, hogy olyan változásokat nyert, amelyek bővítik az amerikai marhahús, etanol és más mezőgazdasági termékek értékesítési lehetőségeit az Egyesült Királyságban. Stan Veuger, az American Enterprise Institute közgazdasági politikai tanulmányokkal foglalkozó vezető munkatársa megjegyezte: „A tényleges lényegi elemek, amelyeket tárgyaltak, meglehetősen szűkek.” Szerinte a megállapodás a status quo kis mértékű módosítása, amit „megállapodásnak” neveztek.

A Trump-adminisztráció, amely piaci pánikot tapasztalt a vámbejelentései miatt, igyekezett jelentősnek beállítani az új megállapodást, „áttörésként” emlegetve azt. Az Egyesült Királyságban Sir Keir Starmer, aki szintén szeretné, ha jó tárgyalónak látnák, „történelminek” nevezte a megállapodást, bár megjegyezte, hogy még sok munka vár rájuk. Az Egyesült Királyság acélgyártói és autóipari cégei megkönnyebbülten fogadták a vámcsökkentést, mondván, hogy az segít megtartani a munkahelyeiket. Ugyanakkor senki sem feledkezett meg arról, hogy a brit termékek továbbra is magasabb vámokkal találkoznak, mint néhány héttel ezelőtt.

Az Egyesült Államokban a legtöbb elemző egyetértett abban, hogy a lényegi előnyök korlátozottak lesznek, annak ellenére, hogy a két fél már közel egy évtizede tárgyal a kereskedelmi kapcsolatokról. Veuger kiemelte, hogy Trump első ciklusában is hajlamos volt győzelemként beállítani a Kínával, Mexikóval és Kanadával kötött megállapodásokat, amelyeket szakértők szintén szűk hatásúként értékeltek. „Úgy gondolom, hogy Trump célja valójában egy megállapodás létrehozása, és nem igazán számít, hogy milyen a tartalma” – mondta. „Ez azt mondja nekem, hogy nem olyan nehéz megállapodásra jutni, de azt is, hogy nincs túl sok mozgástér a változtatásokra.”

A csütörtöki bejelentés különösen éles kritikát váltott ki az amerikai autógyártóktól, akik felhívták a figyelmet arra, hogy az új tervek következtében a brit gyártmányú autók olcsóbbak lesznek importálni, mint sok olyan modell, amelyet amerikai cégek gyártanak Mexikóban és Kanadában. Ezen kívül sokan ironikusnak találták, hogy Trump figyelmen kívül hagyja a vámok által a dollárárak emelkedésére vonatkozó aggodalmakat, miközben beleegyezett abba, hogy csökkentse az importvámokat az ultra-gazdagok, mint például a Rolls-Royce és Bentley autói esetében, amelyek brit cégek.

A National Cattlemen’s Beef Association üdvözölte a megállapodást, de más, a mezőgazdasági termelőket képviselő szervezetek, amelyek Trump politikai bázisának kulcsszereplői, viszonylag visszafogottan reagáltak. Az American Farm Bureau Federation fontos első lépésnek nevezte a megállapodást, de megjegyezte, hogy „további munkára van szükség”. Lewis Lukens, az Egyesült Királyság korábbi ügyvivő amerikai nagykövete megemlítette, hogy „ez egy jó megállapodás az amerikai gazdák számára… de végső soron egy meglehetősen szűk keretet ad”. Hozzátette, hogy Trump számára ez egy politikai győzelem, de valójában nem sokat jelent mögötte.

A republikánusok, akik hagyományosan a szabadkereskedelem pártja, gyorsan ünnepelték ezt az eredményt. Adrian Smith, a Nebraska állambeli republikánus képviselő, aki a kereskedelemmel foglalkozó albizottság elnöke, a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy „elégedett” az első kereskedelmi megállapodással. „Ez egy jelentős lépés az amerikai termékek külföldi piacokra való eljuttatásának akadályainak felszámolására és a baráti ellátási láncok kialakítására” – mondta, míg megjegyezte, hogy örömmel látja, hogy a megállapodás részletei még mindig tárgyalás alatt állnak.

A Capital Economics észak-amerikai fő közgazdásza, Paul Ashworth a sajtótájékoztató után kiadott nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy a bejelentés a Fehér Ház részéről növekvő kétségbeesést jelez a vámok csökkentése érdekében, mielőtt azok jelentős gazdasági kárt okoznának. Azonban a gazdasági kockázatok nem az Egyesült Királyságból, hanem inkább az Egyesült Államok Kínával való kapcsolatából származnak, amely tavaly több mint 400 milliárd dollár értékű árut küldött az Egyesült Államokba, ami több mint hatszorosa az Egyesült Királyságnak. Trump jelentősen megemelte a kínai termékek importvámját legalább 145%-ra, amire Peking válaszul saját vámtarifákat vezetett be az amerikai termékekre.

A két ország kereskedelmi forgalma drámai mértékben csökkent az utóbbi hónapokban, ami aggodalmakat keltett, hogy a vámok nemcsak az árak emelkedéséhez vezetnek, ahogyan azt széles körben előrejeleztek, hanem hiányokhoz is. A két fél a hétvégén tartja meg első tárgyalásait, de hogy mi fog kisülni belőlük, az továbbra is kérdéses. Eközben Trump által bevezetett, a legmagasabb vámok 90 napos felfüggesztésére vonatkozó határidő is közeleg. Az utóbbi hetekben Trump feszülten reagált a kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatos kérdésekre, kijelentve, hogy „mindenki azt kérdezi, mikor írok alá megállapodásokat”, és hogy „örülne, ha abbahagynák a kérdezést”. Azonban valós

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8dnm4dv2zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük