
Izraeli erők bezárják az ENSZ által működtetett iskolákat Kelet-Jeruzsálemben
A legutóbbi események újabb feszültséget hoztak a közel-keleti térségbe, miután izraeli fegyveres biztonsági erők három iskolát zártak be, amelyeket az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó ügynöksége, az UNRWA működtetett Jeruzsálem keleti részén, amelyet Izrael annektált. A történtek csütörtök reggel, az órák megkezdése után történtek a Shuafat menekülttáborban, ahol több száz palesztin diákot küldtek haza. Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa elmondta, hogy az izraeli hatóságok ezzel a lépéssel megtagadták a gyermekektől az alapvető tanulási jogukat, és nyíltan figyelmen kívül hagyták a nemzetközi jogot.
Az izraeli kormányzat azzal vádolja az UNRWA-t, hogy a Hamasz befolyása alatt áll, és emiatt tavaly év végén lépett életbe az ügynökséget érintő tilalom. Az UNRWA azonban határozottan tagadja ezeket a vádakat és hangsúlyozza, hogy teljes mértékben pártatlanul működik. A Shuafatban készült videók tanúsága szerint a diákok, köztük lányok iskolai egyenruhában ölelték meg egymást, amikor az izraeli erők megjelentek az iskola előtt. Az iskolára kihelyezett zárási utasítás szerint „tilos az oktatási intézmények működtetése, valamint a tanárok és egyéb dolgozók alkalmazása, és a diákok beengedése is tilos”.
A UNRWA közlése szerint több mint 550, hat és tizenöt év közötti tanuló volt jelen az iskolákban, és az ügynökség egyik munkatársát is letartóztatták, amit a megszállt Nyugati-part igazgatója „traumatikus élménynek” nevezett a fiatal gyermekek számára, akik így közvetlen veszélybe kerültek, hogy elveszítik az oktatási lehetőségeiket. Az izraeli rendőrség három másik iskolánál is jelen volt Jeruzsálem keleti részén, kényszerítve ezzel az intézményeket, hogy a diákokat hazaküldjék.
Philippe Lazzarini az X közösségi platformon hangsúlyozta, hogy az iskolák lerohanása és bezárása nyíltan sérti a nemzetközi jogot, és kijelentette, hogy ezek az intézmények az Egyesült Nemzetek szent helyei. Hozzátette: „A zárási utasítások végrehajtásával az izraeli hatóságok megtagadják a palesztin gyermekektől a tanulás alapvető jogát. Az UNRWA iskoláinak nyitva kell maradniuk, hogy megvédjék egy egész generáció jövőjét.”
A palesztin hatóság, amely a Nyugati-part egy részét irányítja, szintén elítélte a lépést, mint a gyermekek oktatási jogának megsértését. A brit konzulátus Jeruzsálemben kifejezte, hogy az Egyesült Királyság, az Európai Unió, Norvégia, Svájc, Törökország és Japán határozottan ellenzi az UNRWA iskolákkal szembeni zárási utasításokat, és szolidaritásukat fejezték ki a diákok, szülők és tanárok iránt.
Az UNRWA 1950 óta működik Jeruzsálem keleti részén az ENSZ Közgyűlésének mandátuma alapján, és Izraelnek a nemzetközi humanitárius jog értelmében biztosítania kell az összes, gyermekek oktatására szánt intézmény megfelelő működését. Az izraeli parlament tavaly olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli hivatalnokok és az UNRWA közötti kapcsolatfelvételt, valamint megtiltják az ügynökség tevékenységét izraeli területen.
Izrael 1967-ben foglalta el Jeruzsálem keleti részét, a Nyugati-part többi részével együtt, és 1980-ban de facto annektálta Jeruzsálem keleti részét, amit a nemzetközi közösség többsége nem ismer el, míg Izrael az egész várost fővárosának tekinti. A palesztinok Jeruzsálem keleti részét álmaik jövőbeli államának fővárosaként látják. Jelenleg körülbelül 230 000 izraeli telepes él Jeruzsálem keleti részén, míg 390 000 palesztin lakos is ott található. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja az ottani és a Nyugati-part más részein létesített telepeket, amit az Nemzetközi Bíróság tavalyi véleménye is alátámaszt, bár Izrael ezt vitatja. Az ENSZ ügynökségei nem kívánják együttműködni a javasolt rendszerrel, mivel úgy tűnik, hogy „fegyverként használja” a segélyt.

