Gazdaság,  Hírek

Mit tartalmaz az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vámmegállapodása?

A brit és az amerikai kormány között megállapodás született a két ország közötti kereskedelemben érintett vámok ügyében. Donald Trump elnök által bevezetett, globálisan alkalmazott 10%-os vámok továbbra is érvényben maradnak a legtöbb brit termékre, amely az Egyesült Államokba érkezik. Azonban a megállapodás számos brit exporttermék, például autók, acél és alumínium vámját csökkenti vagy eltörli. A megállapodás részleteit tekintve, Trump a közösségi médiában bejelentette, hogy ez egy „jelentős kereskedelmi megállapodás”, de a valóságban inkább a vámok csökkentéséről van szó, nem pedig egy átfogó szabadkereskedelmi egyezményről, amelyhez a Kongresszus jóváhagyása szükséges.

A megállapodás lényege, hogy a brit autókra vonatkozó 25%-os vámot, amely a már létező 2,5%-os vámra épült, 10%-ra csökkentik, de ezt a kivételes kedvezményt csak a brit autók maximális számának, 100 000 darabnak az exportjára vonatkozik. A tavalyi évben a brit autóexport az Egyesült Államokba körülbelül 9 milliárd fontot tett ki, így a Jaguar Land Rover, amely szinte negyedét exportálja autóinak az amerikai piacra, üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy ez „nagyobb bizonyosságot biztosít ágazatunk számára”. Ugyanakkor a brit autóipar vezetői figyelmeztettek, hogy ez a kvóta valójában korlátozhatja a versenyképes export mennyiségét.

A brit kormány 10%-os vámot vet ki az amerikai autókra, de a megállapodás részleteiről nem világos, hogy ez változik-e. Az Egyesült Államok korábban arra kérte a brit kormányt, hogy csökkentse ezt a vámot 2,5%-ra, és a brit pénzügyminiszter, Rachel Reeves is nyitottnak mutatkozott egy ilyen lépésre. Emellett Trump bejelentette, hogy a Rolls-Royce motorok és repülőgépalkatrészek vámmentesen exportálhatók az Egyesült Államokba.

A 25%-os vámot, amelyet az acélra és alumíniumra vetettek ki az Egyesült Államokba érkező importok esetében, eltörölték, ami kedvező hír a British Steel számára, amelyet a kormány irányítása alá kellett vonni, mivel pénzügyi nehézségekkel küzdött. Azonban a Fehér Ház jelezte, hogy kvótát vezetnek be az Egyesült Királyság acél- és alumíniumtermékeire vonatkozóan, és egyelőre nem világos, hogy mennyi terméket tud az Egyesült Királyság vámmentesen exportálni.

A gyógyszeripar helyzete még mindig tisztázatlan, a brit kormány szerint további munkálatok folynak a kölcsönös vámok tekintetében. Az Egyesült Államok arra utalt, hogy mindkét ország „haladéktalanul tárgyalni fog a gyógyszerekre vonatkozó kedvezőbb bánásmódról”. A gyógyszerek jelentős exportcikknek számítanak az Egyesült Királyság számára, tavaly a gyógyszerértékesítések a brit export második legnagyobb tételét képezték, összesen 6,6 milliárd font értékben.

A brit kormány által bevezetett 2%-os digitális szolgáltatási adó nem változott a megállapodás keretében, ami vitákat váltott ki. Azok a cégek, amelyek közösségi média, keresőmotorok vagy online piacterek üzemeltetésével foglalkoznak, kötelesek ezt az adót megfizetni, ha globális bevételük meghaladja az 500 millió fontot, és évi 25 millió fontot keresnek az Egyesült Királyság felhasználóitól. Az Egyesült Államok kormánya csalódottságát fejezte ki, hogy az Egyesült Királyság nem volt hajlandó teljes mértékben foglalkozni a kérdéssel.

A megállapodás keretében az Egyesült Királyság eltörölte az amerikai marhahúsra vonatkozó 20%-os vámot, és a kvótát 1 000 tonnáról 13 000 tonnára emelte. A brit kormány hangsúlyozta, hogy a megállapodás nem gyengíti az Egyesült Királyság élelmiszerbiztonsági szabályait, és biztosította a közvéleményt, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem kerülhet a brit piacra.

A megállapodás, amely a legnagyobb két gazdaság közötti kereskedelmi háború lecsillapításának jeleként értelmezhető, több hónapos tárgyalások és jogi eljárások elé néz. Az Egyesült Királyság kormánya arra törekszik, hogy szélesebb körű kereskedelmi megállapodást kössön az Egyesült Államokkal, miután a jelenlegi megállapodás keretein belül csökkentette a vámokat az autók és az acél esetében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15ng4g5g0eo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük