Gazdaság,  Hírek

Észak-Korea vezetője éles kritikát fogalmazott meg a hadihajó indításának súlyos balesete miatt

Kim Jong Un, Észak-Korea vezetője, egy új hadihajó, pontosabban egy 5,000 tonnás romboló vízrebocsátása során történt „súlyos balesetet” ítélt el, amelyet „bűnös cselekménynek” nevezett, amit nem lehet tolerálni. Az állami média beszámolója szerint a hajó alját alkotó egyes részek összenyomódtak, ami miatt a hajó egyensúlyát elvesztette. Kim, aki jelen volt a vízrebocsátáson, arra utasította a hajó tervezésében részt vevőket, hogy vállalják a felelősséget az incidensért, amely „egy pillanat alatt súlyosan megrongálta nemzetünk méltóságát és büszkeségét”. A jelentések nem tettek említést arról, hogy az esemény következtében sérültek vagy halálos áldozatok keletkeztek volna.

A baleset csütörtökön történt a keleti part menti Chongjin városában található hajógyárban. Kim szerint a baleset oka az „abszolút gondatlanság, felelőtlenség és tudománytalan empíria” volt. Hozzátette, hogy a résztvevők „felelőtlen hibáit” a következő hónapban, egy plenáris ülés keretein belül fogják megvitatni. A büntetés mértéke nem világos, de Észak-Korea emberi jogi helyzete már régóta aggasztó, hiszen az embereket szinte bármiért börtönbe zárhatják, legyen szó akár dél-koreai DVD-k megtekintéséről, akár a defektálásra tett kísérletről.

Észak-Korea számára nem szokás, hogy nyilvánosan nyilatkozzon a helyi balesetekről, bár a múltban voltak erre példák. Tavaly novemberben a hatóságok a hat hónappal korábban történt katonai műhold légköri robbanását „a legnagyobb kudarcnak” nevezték, és kritizálták azokat, akik „felelőtlenül hajtották végre a felkészüléseket”. 2023 augusztusában egy másik sikertelen műholdas indítást az sürgősségi bástyázási rendszer hibájára vezettek vissza, de akkor azt mondták, hogy „nem nagy ügy”.

Ez a legutóbbi incidens mindössze néhány héttel azután történt, hogy Észak-Korea bemutatta új, 5,000 tonnás rombolóját a nyugati partján, amelyet a hírek szerint több mint 70 rakéta szállítására terveztek. Kim ezt a hadihajót a haditengerészeti erők modernizálásának „áttörésének” nevezte, és megjegyezte, hogy az már jövő év elején szolgálatba áll. A déli szomszéd, Szöul, felerősítette az erőfeszítéseit, hogy segítsen az Észak-Koreából való defektálni próbáló emberek letelepedésében. Az értesülések szerint Észak-Korea először erősítette meg, hogy katonái Oroszországgal együtt harcolnak. Ez a bejelentés néhány nappal azután érkezett, hogy Valery Gerasimov, az orosz hadsereg vezetője, dicsérte az észak-koreai csapatok „hősiességét”.

A Kim Il Sung születésnapjának megünneplésére vonatkozó versenyt, amelyet minden évben megrendeztek a járvány előtt, ebben az évben is megrendezték Pjongjangban. Az elemzők szerint a technológia fejlesztését valószínűleg Oroszország segítette. A helyzet Észak-Korea haditengerészeti erejének modernizálásában és a nemzetközi politikai összefonódásokban is újabb kérdéseket vet fel, amelyek további feszültségeket okozhatnak a régióban. Az események alakulása figyelemreméltó, és a nemzetközi közösség számára is fontos lehet, hogy figyelemmel kísérje Észak-Korea haderejének fejlesztését és a kapcsolatrendszerét a világ más országainak katonai erejével.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c39xzn970pyo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük