Gazdaság,  Hírek

Gyermekek szexuális kihasználása a dél-afrikai illegális bányákban

Jonathan, aki a dél-afrikai aranybányák illegális világában töltött el hat megpróbáltatásokkal teli hónapot, szörnyű élményekről számolt be, amelyek közül a legmegdöbbentőbb a gyermekekkel szembeni bántalmazás volt. A fiatal férfi, aki most a húszas évei végén jár, egy szomszédos országból érkezett Dél-Afrikába, abban a reményben, hogy könnyű pénzhez juthat az elhagyott bányákban végzett munkával. Ezeket a bányákat a multinacionális cégek zárták be, mivel már nem bizonyultak gazdaságilag életképesnek. Jonathan teljes személyazonosságát védi a média, hiszen attól fél, hogy a brutális bűnbandák, amelyek az illegális bányászatot irányítják, megtorolják a nyilvánosságra hozott információkat.

A fiatal férfi tapasztalatait a Stilfontein közelében történt tragikus események után hozták nyilvánosságra, amikor is számos illegális bányász életét vesztette, miután a rendőrség lezárta a bányát. Jonathan nyugodt, mégis fájdalmas hangon mesél a bányában töltött hosszú órákról, a forróságról és a korlátozott élelemről, amelyek mind hatással voltak a testére. Azonban az emlékei között a legmaradandóbb az a szörnyűség, amit a fiatal bányászokkal tettek, akik között sokan még kiskorúak voltak. „Láttam ezeket a gyerekeket a bányában – tinédzserek, 15, 17 évesek. Mások néha kihasználták őket. Ez eléggé ijesztő volt, és nem éreztem magam kényelmesen ebben a helyzetben” – mondta Jonathan.

A fiatalok szexuális kihasználásának szörnyű valóságát Makhotla Sefuli, bányakutató és aktivista is megerősítette, aki arról számolt be, hogy a bűnbandák kifejezetten a gyermekeket célozzák meg illegális bányászat során Dél-Afrikában. Sokan közülük szomszédos országokból kerülnek elrablásra és csempészésre, ígéretekkel csábítva őket, hogy munkát találjanak a hivatalos bányászatban. „Amikor Dél-Afrikába érkeznek, elkobozzák az útlevelüket… Közismert, hogy ezek a fiatal fiúk bántalmazás áldozataivá válnak” – tette hozzá Sefuli.

A BBC több, illegális bányákban dolgozó bányásszal is beszélt, akik szintén tanúi voltak a gyermekek bántalmazásának. Tshepo, akinek nem ez a valódi neve, elmondta, hogy látta, ahogy idősebb férfiak kényszerítik a fiatal fiúkat szexuális kapcsolatra a föld alatt. „Néhányan pénzért tették, míg másokat kifejezetten ezért toboroztak, mivel a szexuális tevékenység anyagi előnyökkel járt” – mesélte. A bántalmazás hatásait is bemutatta, mondván, hogy a gyermekek viselkedésmintái megváltoznak, és bizalmi problémákkal küzdenek.

Dél-Afrika illegális bányászati ipara tavaly világszerte figyelmet kapott, amikor a rendőrség és a bányászok összecsapása történt a Buffelsfontein aranybányánál, amely Stilfontein közelében található. A hatóságok próbálták visszaszorítani az illegális bányászatot, amely a kormány szerint 3,2 milliárd dolláros veszteséget okozott az ország gazdaságának az elmúlt évben. Decemberben indították el a „Vala Umgodi” elnevezésű műveletet, amelynek célja a bűnbandák elleni szigorú fellépés volt. Ennek keretében a rendőrség korlátozta az élelem és víz bejuttatását a stilfonteini bányába, hogy „füsttel kiszorítsák” az illegális bányászokat.

A bányában dolgozók közül többen, akik a mentési akció során kerültek elő, azt állították, hogy kiskorúak, azonban mivel sokan közülük migránsok voltak, akik nem tudták igazolni életkorukat, az illetékes hatóságok orvosi vizsgálatokat végeztek. A Szociális Fejlesztési Minisztérium megerősítette, hogy 31 kiskorú bányászt mentettek meg, akik mind mozambiki állampolgárok voltak, és novemberben 27-üket hazaküldték.

A Save the Children Dél-Afrika segített lefordítani a kiskorú bányászok és a mentőcsapatok közötti interjúkat. A szervezet vezetője, Gugu Xaba elmondta, hogy a gyerekek traumát szenvedtek el, mivel sokan látták, hogy másokat szexuálisan kihasználnak. „Csak az a tudat, hogy talán soha nem kerülnek ki onnan, mentálisan tönkretette őket” – tette hozzá. Az illegális bányászati ipar továbbra is virágzik, és mivel körülbelül 6000 üres bányát lehet felfedezni, ez a tevékenység aligha fog megszűnni, így számtalan védtelen gyermek kerül továbbra is veszélybe.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c74z0px07nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük