
Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait a gyújtogatások fenyegetik
Az Egyesült Királyság védett állatvilága, köztük a veszélyeztetett madarak és emlősök, a legutóbbi hetekben bekövetkezett heves fűtüzek következtében súlyosan veszélybe kerültek. A természetvédők figyelmeztetnek, hogy ezek a tüzek nem csupán az állatokat pusztítják el, hanem közelebb is hozzák őket a kihaláshoz. A hen harrier, a vízi pocok és számos más ritka faj, mint például a gyönyörű aranyluka, mind a tűz által érintett területeken élnek. A National Trust, az Egyesült Királyság egyik vezető természetvédelmi szervezete, úgy véli, hogy a Powysban található Abergwesyn közön tapasztalható tüzek elpusztították az utolsó helyi költőhelyet a gyönyörű aranylukák számára.
Az idei év elejétől kezdve több mint 284 négyzetkilométer föld égett le az Egyesült Királyságban, ami nagyobb területet jelent, mint Birmingham. A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltók eddig közel 1400 tűzesetet kezeltek, és a tűzoltóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljesen viselkedjenek, és jelentsenek minden gyanús tevékenységet a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy hangsúlyozta, hogy 2025 a legrosszabb év lehet a humán eredetű tüzek szempontjából. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állatok lángokban égnek” – mondta.
A tűzesetek mögött álló okok között szerepel a rekord alacsony csapadéknak és a rendkívül magas márciusi hőmérsékleteknek köszönhető száraz időszak. A 2024-es évben tapasztalt alacsony tűzesetszám is hozzájárult ahhoz, hogy több növényzet maradt fenn, amely táplálta a tüzeket. A Coed Cadw, a walesi Erdővédelmi Alapítvány, arról számolt be, hogy az Allt Boeth közelében található pótolhatatlan mérsékelt óceáni esőerdő is érintett, ahol a védett kék harangvirágok is megsérültek. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és fenyegetettebb, mint a trópusi esőerdők.
Angliában a National Trust arról számolt be, hogy a West Yorkshireban található Marsden Mooron több ezer újonnan ültetett fa égett le. Észak-Írországban, a Morne-hegységben pedig a gerinctelen állatok és a földön élő állatok, például a hüllők „egyszerűen lángra kaptak”. McCarthy hangsúlyozta, hogy a gerinctelenek eltűnése hatással van a táplálékláncra is, hiszen nélkülük a madarak, amelyek táplálékul szolgálnak, szintén veszélybe kerülnek.
A természetvédelmi szervezetek, mint a Wildlife Trusts és az INCC, aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövőjével kapcsolatban, amely már így is komoly fenyegetettség alatt áll az élőhelyek elvesztése és az amerikai minkek ragadozása miatt. A vízi pocok és a vízicickányok, amelyek üregekben élnek, ugyan túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és a táplálékul szolgáló növényzetük megsemmisül. Rob Parry, az INCC képviselője megjegyezte, hogy a vízi pocok a „leggyorsabban csökkenő emlős” az Egyesült Királyságban, és hogy Walesben az utolsó menedékük a hegyvidékeken található. „Ha ezek a helyek leégnek, az borzalmas következményekkel jár a populáció számára, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – mondta.
Az INCC figyelemmel kíséri a barnamedvék, a baglyok költési párokat is, ahol a tűzesetek hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még volt területük, ahol élelmet találhattak a fiókáiknak, most pedig hirtelen már nincs” – mondta Parry. További ritka madarak, mint a hen harrier és a mezei pacsirta, szintén érintettek, hiszen a hen harrier védelmére irányuló erőfeszítések az utóbbi időszakban jelentős számcsökkenést mutattak.
A természetvédelmi szervezetek arra kérik a gazdákat, hogy fokozottan figyeljenek a kontrollált égetésekre, és jobban ellenőrizzék a tűzesetek környezeti hatásait. A Natural Resources Wales (NRW) nyilatkozata szerint a tűzesetek „óriási problémát jelentenek”, különösen Dél-Walesben. A legfrissebb adatok alapján a tavalyi évben a tűzesetek több mint fele ebben a régióban történt. Becky Davies, az NRW vezető tisztségviselője elmondta, hogy az utolsó három napban több mint 75 tűzesetet regisztráltak Dél-Wales völgyeiben.
A tűzesetek környezeti hatása szélesebb körben is érezhető. Amikor eső esik egy tűz után, a frissen megégett talaj és a benne rekedt foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, rontva a vízminőséget. A tűzesetek száma évről évre változik az időjárás függvényében, ám Dél-Walesben a fűtüzek száma az előző évhez képest 1200%-kal nőtt. Az idei év elejétől április 10-ig a régióban 34 tűzesetet regisztráltak, míg az előző év azonos időszakában ez a szám 445 volt. Észak-Walesben a tűzoltók 170 tűzesethez vonultak ki, míg Közép-Walesben 772 esetet kezeltek. Angliában és Észak-Írországban is nőtt a tűzesetek száma az előző évhez képest, míg Skóciában széleskörű tűzveszélyt hirdettek ki.
A statisztikák alapján a tűzesetek többsége szándékosan keletkezik, de előfordulhatnak olyanok is, amelyek eldobható grillekből vagy kontrollált égetésekből adódnak, amelyek kicsúsznak a gazdák keze alól. Dél-Walesben a tűzoltók az iskolákba látogatnak, hogy már fiatal korban felhívják a gyerekek figyelmét a tűzesetek pusztító hatásaira. A Cwmbranban található Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent Rendőrség állatokat, például kígyókat, sündisznókat és rókákat hozott a gyerekekhez, hogy találkozhassanak velük. Mark Bowditch, a tűzoltóság állomásvezetője elmondta, hogy a tűzesetek következményeként gyakran tapasztalják a helyi állatvilág pusztulását és élőhelyük megsemmisülését. „Látjuk a helyi vadvilág halálát, látjuk az élőhelyük megsemmisülését” – mondta. „Elfogadjuk, hogy egyes tűzesetek véletlenek lehetnek, de a sz

