
Portugál kormányfő pártja győzött a rendkívüli választáson, de nem szerzett többséget
Portugália kormányzó, jobboldali Demokrata Szövetség pártja nyerte meg a legutóbbi, rendkívüli parlamenti választásokat, amelyek már a harmadikak voltak három éven belül. Az eredmények azonban ismét nem biztosították a párt számára a többséget, így Luis Montenegro, a párt vezetője, aki a választás előtt a gazdaság fellendítésére és a társadalmi igazságosság garantálására tett ígéretet, nehéz helyzetbe került. A választás során a Szocialista Párt, amelyet Pedro Nuno Santos vezetett, a második helyen végzett, de annyira csökkent a mandátumainak száma, hogy a szélsőjobboldali Chega párttal versenyeznek, amely viszonylag új szereplőnek számít a politikai palettán.
A választási eredmények fényében a Szocialisták akár a Chega mögé is csúszhatnak, ha a külföldi szavazók voksai a tavalyi eredményekhez hasonlóan alakulnak, amikor a négy külföldi mandátumból kettőt a Chega, egyet pedig a Szocialisták nyertek el. Chega vezetője, André Ventura úgy vélte, hogy a választás „történelmi” eredménye a kétpártrendszer végét jelzi Portugáliában. Ventura kampánya a bevándorlás és a korrupció kérdéseire összpontosított, és valószínűleg hozzájárult a párt sikeréhez, hogy a legutóbbi választások és az azt megelőző események is a kormányfőt érintő botrányok miatt zajlottak.
Montenegro a támogatói előtt tett nyilatkozatában megköszönte a családjának és a „politikai családjának”, hogy megvédték őt azoktól a támadásoktól, amelyek egy olyan céggel kapcsolatosan érték, amelyet ő alapított a pártvezetővé válása előtt, és amely most a fiaival van. Ez a botrány volt az, ami a választás kiírásához vezetett, miután a kormány elvesztette a bizalmi szavazást. Santos, a Szocialista Párt vezetője, a lemondását bejelentő beszédében hangsúlyozta, hogy Montenegro nem alkalmas a miniszterelnöki posztra, és javasolta, hogy a Szocialista Párt ne hagyja figyelmen kívül a kérdést.
A portugál politikai táj tehát jelentős változásokon megy keresztül, ahogy a Chega egyre inkább teret nyer. A párt sikerét a korábbi kormányzás alatt tapasztalt káros politikai események is támogatták, amelyek a közvélemény figyelmét a kormányra irányították. Az új politikai helyzetben a kétpártrendszer dominanciája kérdőjelessé vált, és a Chega megjelenésével új kihívások elé néz a hagyományos pártok, mint a Szocialisták és a Demokrata Szövetség.
A portugál választásokat követően Cristiano Ronaldo, a világ egyik legismertebb labdarúgója is megosztotta érzéseit a közönséggel. A hírek szerint nagyon büszke a legidősebb fiára, aki debütált a portugál U15-ös válogatottban. Az ilyen események nemcsak a sport, hanem a nemzeti identitás szempontjából is fontosak, és a portugál kultúra népszerűsítésének részeként is felfoghatók. Joao Nunes, a rendezvény szervezője, elmondta, hogy célja az volt, hogy minél több ember élvezhesse a portugál kultúrát a négy napos esemény során.
Eközben Spanyolországban és Portugáliában az emberek megosztották tapasztalataikat arról, hogyan élték meg az áramkimaradással teli napokat. A spanyol energiahálózat üzemeltetője előzetes értékelése alapján azt mondta, hogy nem tapasztaltak kibertámadást, ami megnyugtató lehet a lakosság számára, hiszen a technológiai fejlődés korában a biztonság mindig fontos szempont.
Ez a választás és az azt övező események tehát nemcsak politikai, hanem társadalmi és kulturális szempontból is jelentőséggel bírnak, és a jövőbeni irányvonalakra is hatással lesznek. A portugál társadalom előtt a következő hónapok során komoly kihívások állnak, hiszen a politikai táj folyamatosan változik, és a választópolgárok egyre inkább érdeklődnek a politikai események iránt.

