
Hibásan ingyen osztottak tésztaszószt és kávét egy boltban
Csütörtök este a Deliveroo szolgáltatásán keresztül a Co-op termékeinek árainál egy gyanított hiba következett be, amelynek következtében egyes árak akár 100%-kal is csökkentek. Ezen a napon sok vásárló ingyen juthatott hozzá különböző termékekhez, mint például Loyd Grossman tésztaszószok, Costa őrölt kávé és Fox’s kekszek. Az ilyen árkedvezmények tisztázása, hogy a kereskedők kötelesek-e megtartani a hibásan feltüntetett árakat, nagymértékben függ a kereskedő feltételeitől. A BBC több olyan vásárlóval is beszélt, akik kihasználhatták a Co-op csökkentett árait a Deliveroo-n, például a Robinsons szörpöt, amelynek ára 1,50 fontosról 15 pennyre csökkent.
A Co-op szóvivője elmondta, hogy az alacsony árakat „adminisztratív hiba” okozta. „Néhány ár helytelenül jelent meg a Deliveroo boltunkban néhány órán át, de ezt gyorsan orvosoltuk, és elnézést kérünk a kellemetlenségekért” – mondta el a szóvivő. Peter, a Lancashire-ben élő vásárló elmondta, hogy az „hihetetlen ajánlat” lehetővé tette számára, hogy több mint 80 font értékű terméket vásároljon mindössze 3,29 fontért, amely az árufuvarozási díjat is tartalmazta. „Meglepett, hogy a Co-op és a Deliveroo tiszteletben tartotta és kézbesítette a hibás áron megrendelt termékeket” – tette hozzá. Peter a legtöbb terméket a helyi élelmiszerbanknak kívánja adományozni, amely sürgősen szükséget szenved a nem romlandó élelmiszerekre a közösségében.
Nemrégiben kiderült, hogy a Co-op, akárcsak a Marks and Spencer, kibertámadás áldozatául esett. A vállalat azután zárta le IT-rendszereinek egyes részeit, hogy hackerek próbáltak hozzáférni az adatokhoz. Azonban nincs bizonyíték arra, hogy a hiba és a kibertámadás összefüggésben lenne egymással. A Deliveroo szóvivője megerősítette az árkedvezményt, elmondva, hogy „tegnap egy rövid ideig tartó probléma lépett fel, amely egy promóciós kampány keretein belül egy partner termékeinek hibás árazásával volt kapcsolatos”.
Sally Marie, aki Boltonban él, szintén megosztotta tapasztalatait, miszerint ő is egy weboldalon értesült a „hibáról”. „A kanapén ültem, és úgy döntöttem, hogy megnézem, mielőtt a Co-op készlete elfogyna” – mesélte. „Gyorsan telepítettem a Deliveroo-t, és meglepetésemre nullás áron találtam néhány terméket.” Az ő rendelése mindössze 15 perc múlva megérkezett. Az emberek a közösségi médiában is megosztották a Co-op Deliveroo szolgáltatásán vásárolt alacsony árú termékek bizonyítékait. Egy felhasználó a X platformon posztolta, hogy „sok olcsó dolgot sikerült beszereznem a Co-op-ból”, míg egy Instagram-felhasználó azt osztotta meg, hogy más termékek is jelentős árengedménnyel kaphatók voltak, például az Airwick illatgyertyák, amelyek ára 5,45 fonttal volt alacsonyabb a szokásosnál.
A BBC-nek nyilatkozó felhasználók elmondták, hogy az árak 45 perccel a rendelésük leadása és a termékek megérkezése után visszatértek a normális szintre. A Citizen’s Advice szerint az online vásárlások során, ha árkedvezmény miatt hibás árat tüntetnek fel, a vásárlói jogok a bolt feltételeitől függnek. Ezek a feltételek csak akkor biztosítanak jogokat a vásárlóknak, ha már leadták a rendelést vagy megkapták a terméket. Hozzátették, hogy boltban történő vásárlás esetén nem kötelesek visszaadni egy terméket vagy többet fizetni érte, ha azt alacsonyabb áron adták el, mint ahogy azt eredetileg szánták – kivéve, ha előzetesen megbeszélték az árat, de végül kevesebbért adták el.
A kereskedők általában tiszteletben tartják az árkedvezményeket. Például 2022-ben egy árhiba miatt az indiai Epic Games boltban a Fifa 23 Ultimate Edition játékot 4,80 rúpiáért (6 cent; 5 penny) lehetett megvásárolni. A játék kiadója, az Electronic Arts (EA) bejelentette, hogy tiszteletben tartja a hibás 99%-os kedvezménnyel vásárolt játékokat.

